Unterammergau - Německo (SP)

19. - 21.2.2016

Závod Světového poháru

Mistrovství Německa

 

 

Foto

 

Letošní druhé kolo Světového poháru v Paraski bylo organizováno Německým aeroklubem již tradičně ve ski areálu u městečka Unterammergau ve dnech od 19.2. do 21.2.2016.

Sněhové podmínky letos nebyly, podobně jako v našich končinách, dostačující na stavbu tratě obřího slalomu. Proto organizátor operativně zabezpečil lyžařskou část v 70 km vzdáleném ski areálu Unterjoch. Trať obřího slalomu byla připravena perfektně na relativně tvrdém podkladu a ani závodníci s vyšším startovním číslem nepociťovali výrazný handikep. Po lyžařské části vedl tradičně tým Rakouska, následován Švýcary a hned za nimi následovaly České týmy A, B a C. Smůlu měli hlavně Slovinci, kteří doplatili na pád jednoho ze svých závodníků a jeho ztrátou se propadli po lyžích na konec startovního pole.

V sobotu se díky ne moc příznivé předpovědi počasí rozběhla hned z rána, a poměrně svižným tempem, seskoková část závodů. Naše týmy podávaly poměrně vyrovnané výsledky s malými odchylkami od absolutního středu. V průběhu čtvrtého kola se povětrnostní podmínky zhoršily natolik, že i někteří zkušení závodníci přistávali mimo doskočiště. Ve čtvrtém kole na to doplatil i Milan Palo, který v těchto podmínkách připsal do vedoucího týmu rovných 50 cm. Dle elektronického zapisovače větru byly vyhodnoceny podmínky jako regulérní a proti rozhodnutí rozhodčích nebylo odvolání. Po přistání několika dalších závodníků z Rakouska a Švýcarska mimo doskočiště, a před začátkem pátého kola byl závod přerušen z důvodu silného větru a sněžení. Podvečer před zahájením společné slavnostní večeře jsme se s úžasem dívali na neoficiální výsledkovou listinu, kde náš Český B tým figuroval na skvělém 1. místě, následován Českým A týmem na stříbrné pozici před třetími Rakušany. Chybělo k tomu už jenom doskočit opakovací seskok dvou členů Švýcarského týmu, kteří v uvedených povětrnostních podmínkách dostali tuto možnost. To se bohužel v průběhu nedělního dopoledne z povětrnostních důvodů nepovedlo a soutěž byla ukončena před polednem vyhlášením vítězů po uzavřených 3 seskokových kolech. Vítězem byl vyhlášen tým Rakouska, na stříbro dosáhl Český A tým a bronzové medaile si odnesl Český B tým. Euforie z neobvyklého medailového umístnění hned dvou našich týmů byla natolik ohromující, že nikoho nenapadlo kontrolovat výsledkové listiny. Musím ale uvést, že výsledky nebyly nikde zveřejněny, tudíž jsme je nestudovali a nebylo možné vůči nim vznést případný protest. Kromě toho náš Martin Gabla obsadil skvělou 5. příčku a junior Jakub Rataj dosáhl na bronz. Po gratulacích od soupeřů jsme nabrali, s úsměvy na tvářích, směr domů.

Nepříjemným zjištěním probíhalo pondělní ráno, kdy jsme studovali zveřejněné výsledkové listiny na oficiálních webových stránkách organizátora závodu. Omylem došlo k tomu, že rozhodčí nepřepočítali lyžařskou část koeficientem 0,64 odpovídající polovičnímu programu, namísto toho byl propočet proveden koeficientem 0,32,  který se používá v případě provedení 4 až 6 seskokových kol.  V týmech by to neměnilo výsledky prvních tří, ale v jednotlivcích bychom měli správně pogratulovat k historickému úspěchu Martinovi Gablovi, který měl správně vystoupit na stříbrný stupeň vítězů v kombinaci jednotlivců.

V pondělí jsme vyslali organizátorům do Německa naši českou nótu s požadavkem upravit výsledkové listiny dle platných pravidel Paraski. Protože se nejednalo o klasický proces podání protestu, výsledek našeho požadavku jsme nedokázali předem odhadnout. Každopádně jsme předpokládali  správně, protože se naše „evropská Paraski rodina“  společně shodla na tom, že v duchu fair-play provede opravu výsledků. V úterý došla zpráva od organizátora, kde potvrdil svůj omyl, za ten se omluvil a výsledky následně opravil.

Tímto bych Martinovi Gablovi chtěl jménem všech dodatečně pogratulovat k historickému úspěchu českého reprezentanta v Paraski v jednotlivcích za jeho mimořádný výkon vedoucí ke krásnému 2. místu v závodu Světového poháru.

Uvidíme se za dva týdny v Krkonoších ve Vrchlabí. Takže držte palce ! 

Zdraví Milan Palo

 

Naši partneři:

 Helly Hansen logobwbLogo Ridera BohemiaAecr logo  Toyota logologo herlikovice Logo Renomiazeile outdoor   Big Shock new aerovia logospartak vrchlabí aero hobby flying revuelogo vrchlabí  logo snowlogo pivovar hendrychlogo hotel gendorf snowschool.cz namax   autostyl skiareal vrchlabi logohavex autoletectví + kosmonautikalogo mars  Bubakov logoHerlikovice logo

Kontakt: info@paraski.cz , +420604200306 (Petr Jireš)