PARASKI
Co se vlastně skrývá pod tímto názvem?
Jak už sám název napoví, jedná se o kombinaci dvou sportů – dvou disciplín, ze kterých toto odvětví vzniklo -parašutismus a lyžování. Jsou to dvě na sobě nezávislé disciplíny, kdy dosažené výsledky v jednotlivých disciplínách se sčítají.Podobně jako u severské kombinace.
1. První součástí je lyžařská alpská disciplína - obří slalom
Závodníci absolvují obří slalom dle předpisů lyžařské federace FIS. Jedná se o podobné délky a obtížnost tratí, jaké jsou viděny při závodech světového poháru.
Hodnocení této části – každá vteřina za nejrychlejším časem se rovná přičtení 3 cm do skokanské části.
2. Druhou součástí je parašutistická disciplína – přesnost přistání.
Skáče se v horském terénu z vrtulníku z výšky 1000 m nad terénem. Přistání se provádí na molitanové doskočiště o průměru 4-5 m, v jehož středu je umístěno elektronické měřící zařízení o průměru 32 cm s tzv. absolutní nulou ve svém středu, velkou 2 cm. Měří se první dotyk parašutisty se zemí, co nejblíže od elektronické nuly, nejlépe přímo nula.
Doskočiště je umístěno na svahu, který musí mít dle pravidel FAI (Mezinárodní letecká asociace) min. náklon 35 %, což je spolu s horskými podmínkami velice náročné na přesné přivedení padáku nad doskočiště a dosažení co nejlepšího výsledku.
- Jedná se o mladou disciplínu parašutismu a právem se považuje za královskou. Správné vysazení se v horském terénu a přesné řízení padáku nad elektronický disk ve středu doskočiště a podání kvalitního výsledku vyžaduje přesné vedení padáku, dobré čtení povětrnostních změn a proudění vzduchu v horském terénu.
- Česká reprezentace patří v paraski k užší světové špičce a reprezentanti mají na svém kontě tisíce úspěšných seskoků a prezentují se i na sportovně kulturních akcích po celé republice v rámci leteckých show, či různých jiných propagačních akcí.